Smaki świata

Izrael: Szakszuka, czyli pożywne żydowskie śniadanie

Written by magda

Szakszuka to pożywne śniadanie ze świeżych składników, bardzo popularne w Izraelu. My zakochaliśmy się w jego egzotycznym aromacie i na stałe trafiło do naszej kuchni.

 

TROCHĘ HISTORII

Szakszuka w wielu dialektach Maghrebu znaczy mieszanka. Prawdopodobnie jednak znana była pierwotnie jako czakczuka, co w języku Berberów oznacza warzywne ragout. W dialektach tunezyjskich, berberyjskich i po hebrajsku szakszek znaczy po prostu mieszać.

Potrawa ta wywodzi się z Imperium Otomańskiego. Spotkacie ją w Tunezji, Maroko czy w Egipcie, gdzie zazwyczaj jest serwowana na żeliwnej patelni (a w Maroko w tradycyjnym naczyniu tajine). Ale najbardziej popularna jest w Izraelu, do którego trafiła w latach 50-tych ubiegłego wieku za pośrednictwem Żydów imigrujących z krajów Maghrebu. W Izraelu jest wiele restauracji serwujących śniadania, oczywiście na czele z królową tego posiłku – szakszuką. A także popularne lokale, które specjalizują się wyłącznie w tym daniu.

Cały sekret tkwi w dodaniu zaataru, bliskowschodniej mieszanki ziół: oregano, klinopodium, tymianku, cząbru, ziaren sezamu i, co najważniejsze, lebiodki syryjskiej, czyli biblijnego hyzopu mającego zbawienne moce zdrowotne. Można go kupić w sklepach z egzotyczną żywnością.

SKŁADNIKI

 • 6 pomidorów
 • 1 cebula
 • 4 pieczarki
 • 2 ząbki czosnku
 • 2 czerwone papryki
 • 1 chili (ewentualnie, my dla dziecka robimy bez)
 • 4 jajka
 • 2 szczypty zaataru (możesz go zastąpić ulubioną mieszanką ziół)
 • oliwa
 • sól
 • pieprz

PRZYGOTOWANIE

Na patelni rozgrzej oliwę i zeszklij na niej pokrojoną w kostkę cebulę. Pieczarki i papryki pokrój w w kostkę i wrzuć na patelnię. Dodaj poszatkowany czosnek i ewentualnie pokrojone w drobną kosteczkę chili. Podsmaż do miękkości. Dodaj pokrojone w ćwiartki pomidory. Gotuj, aż sos zgęstnieje. Dodaj przyprawy i wymieszaj. Na koniec wsyp zaatar. Do gęstej, warzywnej masy wbij całe jajka. Gotuj pod przykryciem, aż się zetną.

Aromatyczne śniadanie dla całej rodziny gotowe!

KROK PO KROKU

Na oliwie szklimy cebulę, wrzucamy pokrojone pieczarki i paprykę.

Na oliwie szklimy cebulę, wrzucamy pokrojone pieczarki i paprykę.

Dodajemy czosnek i pomidory.

Dodajemy czosnek i pomidory.

Mieszamy warzywa aż odparują i dodajemy przyprawy.

Mieszamy warzywa aż odparują i dodajemy przyprawy.

Na koniec wieńczymy dzieło aromatycznym zaatarem.

Na koniec wieńczymy dzieło aromatycznym zaatarem.

Na leczo delikatnie wbijamy całe jajka i czekamy aż się zetną.

Na leczo delikatnie wbijamy całe jajka i czekamy aż się zetną.

Pyszna szakszuka jest gotowa!

Pyszna szakszuka jest gotowa!

About the author

magda

Dziennikarka, autorka przewodników turystycznych i książek dla dzieci, licencjonowana pilotka i przewodniczka. Podróżuje od zawsze. Teraz pokazuje świat swojemu synkowi Wilhelmowi. O podróżach mówi w telewizji, radiu, pisze w gazetach i serwisie turystycznym TURYSTYKA24. Nie lubi jeździć dwa razy w to samo miejsce. Wyjątkiem są Jerozolima i Marsylia, gdzie może wracać bez końca.

Leave a Comment

10 komentarzy

Close