Lubimy wracać do Izraela. Teraz pojechaliśmy tam z naszym synkiem, żeby ochrzcić go w Jerozolimie – świętym mieście trzech religii monoteistycznych. Ponieważ na chrzest zabraliśmy rodzinę, postanowiliśmy opracować ciekawy, pełen atrakcji program zwiedzania Izraela. Teraz, kiedy u nas jest zimno i mokro, w Izraelu temperatury osiągają ok. 25 stopni i nie ma upału jak latem. A przy tym nie ma tłumów jak w wysokim sezonie. To idealna pora na podróż.

Wyjazd dla całej rodziny kosztował ok. 1000 zł od osoby, a nie jak w przypadku wycieczki objazdowej kupionej w biurze podróży 3-6 tys. złotych/os. Zwiedziliśmy cały kraj od Morza Czerwonego, gdzie koło Eilatu spotykają się granice Izraela, Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej, aż po Wzgórza Golan przy granicy z Syrią i Libanem, gdzie patrzyliśmy na opustoszałe miasta w Syrii, a od Damaszku dzieliło nas 60 kilometrów. Odwiedziliśmy wszystkie najważniejsze miejsca: Jerozolimę, Tel Aviv, Akko, Hajfę, Cezareę, Kanę Galilejską, Nazaret, Tyberiadę i miejsca święte nad Jeziorem Genezaret, Morze Martwe i Eilat.

Postaramy się Wam opisać dokładnie plan podróży i pomóc w zrealizowaniu tak niezwykłej podróży. Na początek przylot z Polski i Eilat.

DOJAZD

Zdecydowaliśmy się kupić bilety, kiedy nowe połączenie z Krakowa do lotniska Ovda koło Eilatu otwierał Ryanair. Ceny były umiarkowane. Za bilety w obie strony zapłaciliśmy niecałe 100 zł od osoby. Ale teraz też jest sporo promocji na ten kierunek. Samoloty latają we wtorki i soboty. Ponieważ z Krakowa do Izraela lecieliśmy z samego rana (samolot startuje o 8.00), a nie chcieliśmy męczyć dziecka nocną podróżą pociągiem, a siebie – nocną jazdą samochodem, dlatego postanowiliśmy wyruszyć poprzedniego wieczora i przenocować w hotelu Hilton Garden Inn na lotnisku w Krakowie Balicach. Dzięki temu mieliśmy spokojną noc na wygodnych łóżkach (mimo, że hotel jest na samym lotnisku, w pokojach jest cichutko). A po śniadaniu dojście do terminalu zajęło nam 60 sekund.

Chruczek przed podróżą w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport.

Chruczek przed podróżą w hotelu Hilton Garden Inn Kraków Airport.

LOT I LOTNISKO

Lot na lotnisko Ovda trwał ok. 3,5 godziny. To wojskowy port lotniczy, otwarty niedawno dla samolotów pasażerskich, więc oprócz samolotów czarterowych i rejsowych w innej części lotniska lądują maszyny wojskowe. Po wylądowaniu wydarzyło się coś, czego nie spotkaliśmy jeszcze nigdzie na świecie, nawet na małych lotniskach. Ruch jest tam tak mały, że samolot zamiast zjechać z pasa, zawrócił na nim o 180 stopni i wrócił “pod prąd” do terminalu. Jeszcze tylko tradycyjna wizyta Chrucza w kokpicie i uściśnięcie małą łapką dłoni pilota i można było wychodzić. Terminal stojący na środku pustyni z zewnątrz wygląda jak niepozorny kolorowy barak, ale w środku (w hali odlotów) są wygodne beduińskie leżanki, na których można wygodnie oczekiwać na lot, a także duży i dobrze wyposażony kącik dla dzieci.

Szybka przymiarka za sterami Airbusa A300.

Szybka przymiarka za sterami Airbusa A300.

 

Lotnisko Ovda. Niepozorne, prawda?

Lotnisko Ovda. Niepozorne, prawda?

DOJAZD DO EILATU

Przed budynkiem czekają taksówki a także busiki, którymi można dojechać do Eilatu, kurortu nad Morzem Czerwonym. Taksówki są drogie (od 200 PLN w jedną stronę), busiki, które trzeba rezerwować z wyprzedzeniem kosztują od ok. 10 dolarów w jedną stronę (ok. 80 PLN w obie strony). Jest także autobus rejsowy (trzeba do niego dojść ok. kilometra do drogi krajowej Eilat-Beer Sheva), który jeździ raz na kilka godzin. Jednak pod koniec października Egged Bus otworzył nową linię autobusową 282 łączącą lotnisko Ovda z przejściem granicznym z Egiptem Taba Crossing Point. Autobus zatrzymuje się na dworcu głównym w centrum Eilatu i przy wszystkich ważniejszych hotelach. Rozkład jazdy jest dostosowany do rejsów samolotów pasażerskich lądujących na lotnisku Ovda, a bilet w obie strony kosztuje 42 NIS (ok. 42 PLN). Bilety (najlepiej od razu RT, wychodzi taniej) można kupić w hali przylotów lotniska Ovda. Autobus odjeżdża po tym, jak zgromadzą się wszyscy pasażerowie, a powrotny wyjeżdża z przystanku końcowego na cztery godziny przed odlotem samolotu, jest więc gwarancja, że zdążymy na odprawę, która na izraelskich lotniskach trwa trzy godziny. Podróż do Eilatu trwa ok. godziny.

Z lotniska Ovda do Eilatu jedzie się ok. godzinę przez pustynię.

Z lotniska Ovda do Eilatu jedzie się ok. godzinę przez pustynię.

HOTEL

Zarezerwowaliśmy hotel za ok. 70 zł/os. w pobliżu głównego dworca autobusowego i dzięki temu po półtorej godziny od wyruszenia z lotniska byliśmy rozpakowani i gotowi do wyjścia na plażę. Hotel znaleźliśmy na booking.com, kierowaliśmy się tym, żeby było blisko dworca, z darmowym wifi i żeby przyjmowali za darmo dzieci starsze niż 2 lata. Nie rezerwowaliśmy śniadań, za to obok hotelu znaleźliśmy uroczą piekarnię, gdzie rano mogliśmy kupić świeży, ciepły chleb pita a także hummus. To idealna (i niedroga) przekąska na początek dnia w Izraelu. W Polsce było jesiennie i ponuro, a my kąpielą w Morzu Czerwonym i wieczorem w ciepłym Eilacie rozpoczęliśmy naszą podróż po Ziemi Świętej.

Chrucz w Morzu Czerwonym pod koniec listopada.

Chrucz przekracza Morze Czerwone. Pod koniec listopada.

9 Komentarzy. Leave new

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu