Dziś dotarliśmy z Chruczem do Monastyru Dżwari, zabytkowego kościółka z VI wieku, w samym sercu Gruzji. Na wysokim, skalistym wzgórzu górującym nad dawną stolicą – Mcchetą, niemal prosto ze skał wyrastają wiekowe mury świątyni.

Jest to pierwsza w regionie budowla sakralna na planie krzyża greckiego, unikalny obiekt na liście stu najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata. Na zewnątrz wieje potwornie silny, kaukaski wiatr, wewnątrz jest już tylko pełna skupienia cisza. Kiedy Sergiusz podszedł by kupić od drzemiącego w kąciku prawosławnego mnicha trzy świeczki, które zapaliliśmy w intencji naszej rodziny, brodaty duchowny dostrzegł rozglądającego się ciekawsko Chrucza. Natychmiast przydreptał do niego, porwał go na ręce i zaczął przemawiać do niego po gruzińsku. W poważnego, surowego mnicha, jakby wstąpiło nowe życie. Łaskotał Chruczka długą brodą, zabawiał wydawaniem zabawnych dźwięków, pokazywał z bliska święte ikony. Nie chciał nam oddać Chrucza przez dobre dziesięć minut, a turyści ze zdziwieniem spoglądali na wesołego duchownego, który zazwyczaj tylko ucisza i karci za robienie zdjęć. Chrucz był zachwycony, śmiał się wesoło w głos i bez żenady ciągnął świątobliwego ojca za siwą brodę. Na koniec duchowny z powagą przekazał mi Chruczka, pocałował go w małą, umorusaną chrupkami kukurydzianymi łapkę, wygłosił do niego słowa błogosławieństwa, które rozumiał tylko on i Chrucz, i odszedł z powrotem do świeczek i świętych ikon.

2 Komentarze. Leave new

 • […] Gruzja: Jak rozweselić mnicha19/03/2014 […]

  Odpowiedz
 • Hello All
  Thanks for checking out my about page. My name is Lucille Donald.
  I have worked since high school in this niche. My aptitude for writing started at a young age. I wrote short stories as a child and eventually went on to work with my school newspaper.
  This early tryst into journalism eventually led me to academic writing. There is plenty of work for skilled writers. I specialize in dissertations , but have the skills to do all types of academic writing.
  Contact me for more information about rates and a price quote. I’m looking forward to helping you.

  Academic Writer – Lucille Donald – http://www.fleaworld.com Team

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu