Bryndzove haluszki z Terchowej na Słowacji.

Słowacja: Bryndzove haluszki – góralskie kluseczki z bryndzą

  1. Strona główna
  2. Smaki świata
  3. Słowacja: Bryndzove haluszki – góralskie kluseczki z bryndzą

W tym roku zostaliśmy zaproszeni na Festiwal Haluszków w słowackiej Małej Fatrze. Nauczyliśmy się tradycyjnej receptury na bryndzove haluszki.

Zdradzimy Wam tradycyjny przepis na haluszki, który przekazała nam pewna gospodyni z Terchovej na Słowacji, gdzie urodził się słynny zbójnik, Jánošík!

Składniki:

haluszki:

  • 0,5 kg ziemniaków
  • 350 g gładkiej mąki
  • 1 jajko
  • sól

omasta:

  • 300 g bryndzy
  • 0,5 l kwaśnej śmietany (my robimy z jogurtem naturalnym)
  • 200 g. słoniny oravskiej (u nas chudej polędwicy)

Przygotowanie:

Včera som si kúpila do zásoby bryndzu. Mala som doma aj oravskú slaninku. Tak som sa rozhodla spraviť bryndzové halušky. Lenže neboli doma zemiaky. Požiadala som manžela, aby mi ich v záhrade vykopal. Obul si gumáky a zemiaky mi doniesol. Bola som prekvapená, že bez reptania. Asi preto, že bryndzové halušky má veľmi rád – zaczęła swoją opowieść gospodyni, którą spotkaliśmy w wiosce w słowackiej Małej Fatrze.

Czyli w wolnym tłumaczeniu: Kupiłam bryndzę, w domu miałam orawską słoninkę i przyszła mi ochota przyrządzić bryndzové halušky. Poprosiłam męża, żeby poszedł za dom nakopać ziemniaków. Wzuł więc gumowce i poszedł, nawet specjalnie nie pomstował. Może dlatego, że bardzo lubi bryndzové halušky…

My nie musimy kopać ziemniaków, wystarczy, że zetrzemy je na tarce o małych oczkach. Do startych ziemniaków dodajemy jajko, sól i mąkę. Mieszamy, aż łyżka będzie stała pionowo. Gotowe ciasto przecieramy przez sito (jeśli nie mamy sita do haluszków, wystarczy zrobić duże otwory w pudełku np. po jogurcie) prosto na wrzącą, osoloną wodę. Kiedy wypłyną, zbieramy je łyżką cedzakową. W osobnym naczyniu rozrabiamy bryndzę z jogurtem naturalnym lub śmietaną. Przysmażamy słoninę lub polędwicę. Okraszamy halušky omastą.

Trochę historii:

Bryndzove haluszki to chyba najsłynniejszy słowacki przysmak, choć te drobne kluseczki są powszechne w całym regionie karpackim. Po węgiersku to galuska albo nokedli, w Rumunii zjemy găluşcă, a w Serbii galuška. Ale te najlepsze robi się właśnie w górskim regionie Małej i Wielkiej Fatry. Drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego przecierane są drewnianą łyżką przez specjalne sito wprost na osolony wrzątek. Podawane z bryndzą (serem z mleka owczego) stanowią tradycyjne danie z biednych, górskich regionów. A polane roztopioną słoniną i skwarkami były nie lada rarytasem. Ale haluszki podaje się także np. z kiełbasą, jagnięcina czy kapustą.

Spróbuj także tradycyjnych polskich kopytek.

5 Komentarzy. Leave new

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres email.

Menu